Blisko 800 młodych naukowców w Konkursie Naukowym E(x)plory, ponad 17 000 uczestników Festiwali Naukowych E(x)plory oraz 800 innowatorów podczas Kongresów E(x)plory Innowacje  to bilans 5 lat E(x)plory. Od 2012 roku Fundacja Zaawansowanych Technologii pod szyldem E(x)plory popularyzuje naukę, wspiera młodych naukowców raz polskie innowacje.

Program E(x)plory to inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje.  - Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm,  instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi naukowcami –Od początku dążyłem do stworzenia własnej marki, która będzie obejmować i konkurs, i festiwal naukowy, i kongres technologiczny - mówi Władysław Halbersztadt, prezes zarządu Fundacji Zaawansowanych technologii, pomysłodawca E(x)plory. - Dlatego wymyśliliśmy nazwę E(x)plory. I wówczas nabraliśmy wiatru w żagle. Bo takiej imprezy w Polsce do tej pory nie było i okazało się, że bardzo jej brakowało.

Flagowym elementem E(x)plory jest Konkurs Naukowy E(x)plory, do którego co roku młodzież w wieku 14-20 lat zgłasza ok 200 projektów. Laureaci otrzymują stypendia na rozwój projektów, uczestniczą w konkursach międzynarodowych Intel ISEF w USA, INFOMATRIX w Rumunii, INESPO w Holandii oraz mają szansę rozwoju własnych projektów dzięki programom mentorskim. Jednak to nie nagrody są najważniejsze.  – E(x)plory to jedyny konkurs naukowy, w którym to Ty stawiasz pytania – tłumaczy Wojtek Różowski, dwukrotny laureat E(x)plory.   - E(x)plory dało mi coś bardzo ważnego – umiejętność, a przede wszystkim przyjemność prezentowania mojej własnej pracy  – mówi z kolei Anna Lewandowska, Laureataka  E(x)plory 2015.- E(x)plory stało się dla mnie inspiracją, by prowadzić badania – tłumaczy z kolei Dominika Bakalarz,  laureatka E(x)plory, a obecnie  studentka matematyki na Uniwersytecie Oxfordzkim.

 

Jak Konkurs zmienił się przez te 5 lat?  - Widać wyraźnie, że z roku na rok rośnie poziom merytoryczny zgłaszanych projektów – mówi prof. Barbara Liberda, przewodniczaca Jury Konkursu. Jest pod wrażeniem pasji i entuzjazmu Młodych Naukowców.  - Nie mają oporów przed tym, by nawiązać kontakt mailowy z noblistami czy innymi czołowymi naukowcami ze swojej dziedziny. Czytują prace naukowe przez Internet, są na bieżąco z najnowszymi odkryciami. Coraz więcej też od siebie wymagają, widząc, że jest coraz większa konkurencja. To zasługa tego, że konkurs zyskał renomę i rozgłos. 

Aby wspierac pasję i mozliwości rozwoju młodych naukowców, w programie E(x)plory pojawiły się programy stażowe i mentorskie. Staże pozwalają na poszerzenie kompetencji i rozwój projektów naukowych we współpracy z mentorem naukowym lub biznesowym, a co najwaznijesze – odbywaja się w labotratoriach i działach badawczo-rozwojowych firm technologicznych oraz instytucji naukowych, umożliwiając młodym innowatorom i naukowcom korzystanie z profesjonalnego zaplecza laboratoryjnego. Udział w stażu pozwala na rozwinięcie projektu, zdobycie nowych kompetencji oraz poszerzenie wiedzy. Do tej pory w stażach uczestniczyło blisko 60 osób.

Wiele projektów ma szansę na komercjalizację, stąd w E(x)plory od dwóch lat realizowane są programy mentorskie we współpracy z PWC oraz Fundacją Statup Hub Poland. Mentoring ma wesprzeć młodych naukowców, wyposażyć w narzędzia oraz wiedzę biznesową, która pozwoli im skutecznie rozwijać oraz komercjalizować efekty ich prac. - Gdy pojawiłam się na konkursie E(x)plory mój projekt już istniał, choć rozwijałam go dopiero w laboratorium. Teraz to już biznes, właśnie składamy wnioski patentowe – opowiada Sara Berent, Laureatka E(x)plory 2014 oraz E(x)plory 2015, która rozwijała swój projekt we współpracy z metorem z PWC.

Najnowszym elementem E(x)plory są kongresy poświęcone innowacjom, w ramach których innowatorzy dyskutują o ważnych dla świata innowacji bieżących tematach. Kongresy łączą młodych innowatorów ze światem biznesu. Dają możliwość zaprezentowania najnowszych rozwiązań technologicznych oraz dyskusji o tym, jak najefektywniej wdrażać innowacje.

Wielką wartością programu E(x)plory jest tworząca je społeczność  - co roku w działania programu zaangażowanych jest ponad 60 firm i instytucji, to dzięki nim E(x)plory może się rozwijać i realizować działania kierowane do różnych grup odbiorców w tak dużej skali. Najważniejszymi partnerami są Grupa LOTOS, Polpharma, współorganizatorzy wydarzenia finałowego - Miasto Gdynia oraz PPNT Gdynia, a także stabilni partnerzy wydarzeń regionalnych: Wrocławski Park Technologiczny, Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina, Województwo Zachodniopomorskie, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu k. Kielc.

Jakie są plany E(x)plory na przyszłość? - Zawsze można coś poprawić, usprawnić, wzmocnić – mówi Władysław Halbersztadt. – Ja oczywiście chcę nadać E(x)plory jeszcze większy rozmach i rozgłos. Chciałbym też, aby nasi laureaci brali udział w jeszcze większej liczbie konkursów zagranicznych.  Chciałbym też wzmocnić nasz kongres o programy akceleracyjne i inkubator technologiczny dla startupów. Widzimy już, że młodzi ludzie potrafią prowadzić badania naukowe na wysokim poziomie. Teraz chcemy ich nauczyć tego, by potrafili je wprowadzić w życie.

 

Do pobrania: Raport z działalności Programu E(x)plory 2012-2016.

Udostępnij ten artykuł: