E(x)plory zbiera dziś setki uczestników i tysiące widzów przyglądających się zmaganiom młodych naukowców i towarzyszących temu pokazom naukowym i debatom. Marka imprezy jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Aż dziw bierze, że istnieje dopiero od pięciu lat!

Na pomysł zorganizowania E(x)plory wpadł Władysław Halbersztadt, wówczas prezes grupy inwestycyjnej Investin. Zaczęło się od konkursu naukowego mającego kwalifikować młodych Polaków na konkursy za granicą. Chodziło przede wszystkim o najbardziej znany międzynarodowy konkurs Intel ISEF, organizowany co roku w Stanach Zjednoczonych. Władysław Halbersztadt, Prezes Fundacji Zaawansowanych Technologii - Ewidentnie brakowało w tym konkursie uczniów z Polski. Postanowiłem to zmienić, dlatego powstało E(x)plory – opowiada Władysław Halbersztadt, dodając, że impreza odbyła się po raz pierwszy w 2012 roku pod nazwą „Festiwal Młodych Naukowców” . Prędko zdaliśmy sobie jednak sprawę, że nie chcemy być małym, lokalnym konkursem przypisanym tylko do Intel ISEF. Od początku dążyłem do stworzenia własnej marki, która będzie obejmować i konkurs, i festiwal naukowy, i kongres technologiczny. Dlatego wymyśliliśmy nazwę E(x)plory. I wówczas nabraliśmy wiatru w żagle. Bo takiej imprezy w Polsce do tej pory nie było i okazało się, że bardzo jej brakowało.

E(x)plory było i nadal jest największym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii, której założycielem i prezesem jest Władysław Halbersztadt. Początkowo fundacja miała zajmować się projektami doradczo-szkoleniowo-warsztatowymi, ale Festiwal Młodych Naukowców prędko zdominował jej działania. Od strony koncepcyjnej spiritus movens imprezy pozostaje Władysław Halbersztadt, zaś od strony organizacyjnej nad E(x)plory panuje Joanna Gogolińska.

 

Władysław Halbersztad, Prezes Fundacji Zaawansowanych Technologii 

Udostępnij ten artykuł: