Od dzisiaj do 26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbywać się będzie kolejna edycja największego święta pasjonatów nauki i innowacji - Gdynia E(x)plory Week. W programie Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, który wyłoni najzdolniejszych młodych naukowców, otwarte warsztaty i pokazy naukowe dla szkół w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz panele dyskusyjne i wykłady z udziałem przedstawicieli biznesu i instytucji rządowych w ramach VII Kongresu E(x)plory.  

Gdynia E(x)plory Week jest finałowym wydarzeniem Programu E(x)plory, które od 7 lat organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. Jak co roku, podczas finału Konkursu Naukowego E(x)plory zaprezentowanych zostanie 35 wybranych spośród 160 najlepszych projektów badawczych z całej Polski. Nagrody przyznawać będzie jury złożone z uznanych ekspertów i autorytetów naukowych. Na zwycięzców czekają stypendia naukowe w wysokości 10 tys., 7 tys. i 5 tys. złotych oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w Phoenix, Expo-Sciences International w Abu Dhabi oraz Infomatrix w Rumunii

 

Podczas Gdynia E(x)plory Week odbędą się również bezpłatne wydarzenia Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory, który corocznie przyciąga około 3000 uczestników. W ramach Festiwalu będzie można odwiedzić stoiska naukowe oraz wziąć udział w warsztatach, wykładach i dyskusjach naukowych. Wydarzenia skierowane są do wszystkich pasjonatów nauki i nowych technologii, w tym młodzieży szkolnej, nauczycieli i rodzin z dziećmi. 

 

Jednym z gości Festiwalu będzie twórca jednego z najbardziej popularnych kanałów edukacyjnych na Youtube „Uwaga! Naukowy Bełkot”- Dawid Myśliwiec. Myśliwiec jest miłośnikiem nauk ścisłych oraz budowania prostego przekazu, dzięki któremu każdy jest w stanie zrozumieć najtrudniejsze zagadnienia z obszaru fizyki, chemii, biologii, matematyki, astronomii, psychologii. Oprócz tego będzie można wziąć udział w wykładzie Igora Kaczmarczyka - „Antybiotyki pod lupą”. Igor Kaczmarczyk jest laureatem Konkursu Naukowego E(x)plory i kontynuuje swój rozpoczęty na E(x)plory projekt badawczy nad bakteriobójczymi właściwości bursztynu bałtyckiego.

 

Ostatniego dnia Festiwalu odbędzie się spotkanie z uczestnikami narodowej zimowej wyprawy na K2 2017/2018 - Arturem Małkiemi Maciejem Bedrejczukiem. Dyskusję sportowo-naukową poprowadzi dr Adam Sieradzki z Politechniki Wrocławskiej. Podczas spotkania będzie można poznać samych Mistrzów i odkryć ciekawostki naukowo-technologiczne związane ze wspinaczką wysokogórska.

 

Stałym punktem Gdynia E(x)plory Week jest również Kongres E(x)plory, którego w tym roku tematem przewodnim będzie „Mentoring. Czy każdy uczeń potrzebuje mistrza?”. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele biznesu, instytucji rządowych, jak również startupowcy, naukowcy i inwestorzy. Uczestnicy VII Kongresu E(x)plory przyjrzą się bliżej zagadnieniu mentoringu oraz aktualnie bardzo popularnym i prężnie działającym programom mentoringowym. Poruszone zostaną między innymi takie pytania, jak: czym jest mentoring, komu jest potrzebny i kiedy powinniśmy pomyśleć o wsparciu mentorskim. Zaprezentowane zostaną także projekty laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory rozwijane w ramach Programu Mentorskiego E(x)plory prowadzonego wspólnie przez PWC Polska oraz Fundację Startup Hub Poland. O doświadczeniach uczestników programu mentoringowego i jego wpływie na dalszą karierę opowiedzą m.in. Oliwia Krzemień i Bartek Biesiadecki, Laureaci Konkursu Naukowego E(x)plory 2017, którzy rozwijają swój projekt naukowy - "Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt." Po udziale w E(x)plory otrzymali oni wsparcie w ramach programu mentorskiego PWC Polska.

Gościem specjalnym VII Kongresu E(x)plory będzie Inna Uwarova, pierwsza koordynatorka polskiego oddziału Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej, obecnie doktorantka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W 2006 zaangażowała się w projekt satelity studenckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESEO. Od ponad 5 lat prowadzi projekt drugiego satelity Politechniki Warszawskiej - PW-SAT2.

Dowiedz się więcej o Gdynia E(x)plory Week na www.explory.pl.

Współorganizatorami Gdynia E(x)plory Week są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa Lotos. Partnerem strategicznym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Udostępnij ten artykuł: