Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory 2018

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało ponad 160 projektów całej Polski, a autorzy 120 najlepszych projektów zaprezentowali je podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, które odbyły się w Szczecinie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Podzamczu k/Kielc. W finale, który odbył się w dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia udział wzięło 35 projektów. Laureatów wybrało jury złożone z 19 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ LAUREATÓW

Główną nagrodę w Konkursie zdobył Pior Lazarek z Liceum Ogólnokształcącego „Filomata” w Gliwicach. Jest on autorem prototypu automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych. Prototyp wykorzystuje czujnik wilgotności oraz elektrody jonoselektywne użyte do analizy stężenia jonów w roztworze glebowym. Pojazd wykorzystuje również̇ magnetometr oraz system GPS, dzięki którym po przesłaniu współrzędnych punktów pomiarowych jest w pełni autonomiczny. Nagrodą dla zwycięzcy jest stypendium naukowe w wysokości 10.000 złoraz udział w skupiającym co roku ponad półtora tysiąca uczestników konkursie Intel ISEF w USA. Piotr Lazarek zajął również pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra. Dzięki temu wyjedzie na konferencję naukową Poland 2.0 Summit na Imperial College w Londynie.

Drugie miejsce zajęła Agata Sława Momot z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Stargardzie, która zbadała wpływ drewnojadów (Zophobos morio) na biodegradację różnych rodzajów styropianu. Projekt polegał nazmierzeniu różnicy w masie początkowej i ostatecznej styropianu prób badawczych oraz pokarmu prób kontrolnych, oraz ocenie behawior osobników w zależności od rodzaju pożywienia. Nagrodą w Konkursie jest stypendium naukowe w wysokości 7 tysięcy złotych oraz wyjazd na Intel ISEF w USA.

Filip Wylęgała i Agata Szary z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa wrócą z Gdyni z trzecią nagrodą – stypendium naukowym w wysokości 5 tysięcy złotych. Są oni autorami projektu:„Analiza architektury naczyń́ krwionośnych dna oka w oparciu o regułę̨ Leonarda da Vinci w celu automatyzacji wczesnego wykrywania cywilizacyjnych chorób naczyniowych oka”. Inspiracją do ich projektu jest Leonardo z Vinci, który obserwując przyrodę̨ odkrył zależność́ dotyczącą proporcjonalnego rozgałęziania się̨ drzew. Strukturą przypominającą gałęzie drzew w organizmie ludzkim są̨ naczynia krwionośne. Celem projektu jest opracowanie mechanizmu wczesnego wykrywania chorób naczyniowych oka.

Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory był jednym z elementów Gdynia E(x)plory Week- święta nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów jak i przedstawicieli start-upów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych. W tegorocznym Gdynia E(x)plory Weekwzięło udział ponad 3000 osób.

Współorganizatorami Gdynia E(x)plory Week są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa Lotos. Partnerem strategicznym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Film