Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Podzamczu

Około 800  osób  wzięło udział w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory, który odbył się 20 maja w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.  Młodzież uczestniczyła w bogatym programie warsztatów i pokazów naukowych, główną atrakcją festiwalu stanowiły projekty przygotowane przez ich rówieśników – uczestników Konkursu Naukowego E(x)plory 2016.  Aż 9 projektów zakwalifikowało się do ogólnopolskiego finału Konkursu Naukowego E(x)plory w Gdyni.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz trzeci gościła w woj. świętokrzyskim, po raz drugi Konkurs i Festiwal E(x)plory odbywają się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin.

Na gości, którzy odwiedzili E(x)plory w Podzamczu czekało ponad 20 warsztatów, wykładów, pokazów naukowych. Zwiedzający mieli możliwość zobaczenia na żywo 35 projektów naukowych, a także zadać pytania ich autorom – Młodymi Naukowcami E(x)plory. Nowym elementem programu była wystawa: „Człowiek – niezwykła maszyna” . Ta wystawa to podróż do wnętrza człowieka, która pokazała, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Było to cenne źródło wiedzy dla młodych i starszych widzów, rzadko można ujrzeć zobrazowane pięć czynności życiowych człowieka, między innymi: oddychanie, odżywianie czy reagowanie na bodźce.

Zwiedzający mogli także zobaczyć bardzo ambitne projekty naukowe przygotowane przez młodzież w wieku 13-20 lat, uczestników regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory 2016.  Podczas otwartych sesji konkursowych każdy mógł porozmawiać z uczestnikami konkursu i zobaczyć prezentowane przez nich projekty. W tegorocznych eliminacjach wzięło udział 35 projektów młodych naukowców, w tym 5  z Lublina.

Jury jury wybrało 9  najlepszych projektów, które w dniach 5-8.10.2016 wezmą udział w ogólnopolskim finale konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week 2016. Ich autorzy będą ubiegać się o stypendia naukowe w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 zł oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży w USA, Holandii, Brazylii i Rumuni.

Najlepsi okazali się:

  1. Szymon Szostak, Synteza nanocząstek Fe3O4\Au typu core-shell do potencjalnych zastosowań w medycynie jako marker komórek nowotworowych,I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.
  2. Jakub Zyngier, Łatwiej do celu/Easier To Reach Your Destination, Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" w Połańcu - projekt został wyróżniony również przez RCNT i otrzymał nagrodę rzeczową.
  3. Piotr Kruglej, Badanie zjawisk panujących na niskich oraz wysokich partiach atmosfery przy pomocy rakiet sondażowych oraz balonów stratosferycznych, Liceum ogólnokształcące im. Gen. Władysława w Międzyrzecu Podlaskim.
  4. Andrzej Szablewski, Radosław Peszkowski, Mateusz Janus, Od problemu żarówek do nowego systemu szyfrowania, Gimnazjum im J. Matejki w Zabierzowie.
  5. Dominik Zdziarski, Agata Ryś, Krzysztof Sojka Park.ing, Zespół Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy.
  6. Szymon Bogdani, Marcin Rybok, Michael Grynkiewicz Wspomagany Exo Szkielet ręki, Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Wańkowicza w Katowicach.
  7. Dominik Kufel, Hyperthermia induced long-term synaptic plasticity modification in computational research of its influence on episodic memory, I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Lublinie.
  8. Arkadiusz Murdza , ‘Blind Assistant’, Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" w Połańcu.
  9. Anna Lewandowska, Wpływ wybranych herbat, wód mineralnych, napojów izotonicznych i energetyzujących, soków, słodzików oraz jonów strontu i selenu na powstawanie i przebieg egzogennej erozji szkliwa, II Liceum Ogólnokształcące im. S. Batorego w Warszawie.