Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory we Wrocławiu

28 kwietnia 2016 Wrocław stał się explorowym centrum. W jednym miejscu skupiliśmy dojrzałe startupy,  zaawansowane technologie, innowacyjne biznesy i młodych naukowców.

Młodzi pasjonaci nauki wzięli udział w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory, który odbył się 27 kwietnia we Wrocławskim Parku Technologicznym. Młodzież uczestniczyła w bogatym programie warsztatów i pokazów naukowych, jednak główną atrakcją festiwalu stanowiły projekty przygotowane przez ich rówieśników – uczestników Konkursu Naukowego E(x)plory 2016.  Aż 7 projektów zakwalifikowało się do ogólnopolskiego finału Konkursu Naukowego E(x)plory.

-Trzeba wchodzić sobie w drogę, żeby doszło do interakcji – tak skomentował wydarzenie, Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia, podkreślając potrzebę interakcji spotkania młodych naukowców i  doświadczonych przedsiębiorców.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii, a Gospodarzem Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja ProMathematica.

Na gości, którzy odwiedzili E(x)plory we Wrocławskim Parku czekało ponad 20 warsztatów, wykładów, stoisk i pokazów naukowych.  Pokazy naukowe, sztuczki chemiczne ze Smart_Lab - rodzaj laboratorium na kółkach, przemieszczające się po Polsce, w celu zarażania dzieci pasją do chemii i eksperymentów,  warsztaty z robotyki i programowania z Akademią Kreacji Kreatywnej, zajęcia z genetyki - wyliczała koordynatorka kongresu Zuzanna Ziajko z Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Podczas otwartych sesji konkursowych każdy mógł porozmawiać z uczestnikami konkursu i zobaczyć prezentowane przez nich projekty. Była to rzeczywiście przemyślana idea, po zakończeniu drugiego dnia Kongresu E(x)plory inwestorzy przemieścili się do polskiego budynku Wrocławskiego Parku Technologicznego, po to, by móc poznać projekty, nierzadko nawiązali kontakt z młodymi twórcami.

Młodzi naukowcy po prostu zarażają swoim naukowym potencjałem, prezentują swoje projekty z pasją, bez cienia stresu.  Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii wie, że takie spotkania są długofalową szansą dla młodych ludzi. – Konkurs to szansa dla młodych ludzi, aby spotkać innych pasjonatów, sprawdzić swoje projekty i nauczyć się, jak je prezentować przed jurorami. W przyszłości to wszystko przyda im się na przykład w kontaktach biznesowych – mówiła podczas inauguracji.

Według  dr hab. Jolanty Saczko z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przewodniczącej jury konkursu, wszystkie prace cechował wysoki poziom merytoryczny oraz duże zaangażowanie autorów. Ostatecznie jury wybrało 7 najlepszych projektów, które w dniach 5-8.10.2016 wezmą udział w ogólnopolskim finale konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week 2016. Ich autorzy będą ubiegać się o stypendia naukowe w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 zł oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży w USA, Holandii, Brazylii i Rumuni.

Najlepsi okazali się:

  1. Kinga Woskowska "Język Porozumienia bez przemocy w szkole - badania społeczne", I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli.
  2. Marcin Kleibert "Oznaczenie toksyczności gleby zawierające przepracowany olej silnikowy lub farmaceutyk Levamisol oraz określenie wpływu nadtlenku wapnia na właściwości gleby zanieczyszczonej tymi związkami, Liceum Ogólnokształcące Filomata w Gliwicach.
  3. Maciej Mańka "Lung-on-a-chip Device", III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie.
  4. Michał Biały Maciej Ziaja, Marek Pikuła, "Drukarka 3D dla każdego. Fikcja czy rzeczywistość?, I Liceum Ogólnokształcące im. E. Dembowskiego w Gliwicach.
  5. Filip Wylęgała "Analiza architektury naczyń krwionośnych siatkówki w oparciu o prawo Leonarda da Vinci podczas terapii anty-VEGF", VIII Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach.
  6. Szymon Pierchała, Robert Dorna "Redukcja poziomu zanieczyszczeń niskoemisyjnych w oparciu o innowacyjne rozwiązanie software’owe", Zespół Szkół Technicznych im. S. Staszica w Rybniku.
  7. Michał Zwierz "Wózek Inwalidzki - modernizacja", Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

Wyróżnienie specjalne od Wrocławskiego Parku Technologicznego, Gospodarza Wydarzenia:

  • Maciej Mańka "Lung-on-a-chip Device", Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.