Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory we Wrocławiu

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory we Wrocławiu

5 kwietnia 2019, godz. 9:00-15:00. Wstęp bezpłatny!

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławskim Parku Technologicznym, przy ul. Muchoborskiej 18.

Dla wycieczek szkolnych przygotowany został specjalny program warsztatów, wykładów i pokazów naukowych. Na wszystkie atrakcje obowiązują zapisy na adres: wroclaw@explory.pl

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Program Festiwalu dostępny TUTAJ.

Wybrane punkty programu:

POKAZ SCIENCE SHOW

„Zobaczyć niewidoczne” Smart Lab, godz. 12:00-13:00 i 13:15-14:15

Czym są te wszędobylskie (i często niewidoczne) cząsteczki? Nasze rozważania urozmaici duża porcja eksperymentów! Pokażemy efektywne media chłodzące i pokażemy mrożące krew w żyłach eksperymenty! Spróbujemy zobaczyć, jak rozszerza się Wszechświat i czy balony mogą zastąpić króliki  w kapeluszu magika. 

Limit miejsc: 50 osób

 

WYKŁAD

„Oczy okiem optyka” prowadzi dr Adam Czyżewski, godz. 9:30-10:30, 10:45-11:45

Na wykładzie zostaną poruszone zagadnienia związane z widzeniem u zwierząt oraz ze zmianami ewolucyjnymi w narządzie wzroku zachodzącymi na przestrzeni milionów lat. Na wykładzie przedstawione zostaną funkcje oczu oraz ich główneparametry. Odpowiemy na pytanie ile oczu ma mucha i dlaczego niepowinna chodzić do kina.

Limit miejsc: 50 osób

 

WARSZTAT

„Animacja poklatkowa” prowadzi Michalina Drygasiewicz, godz. 12:00-13:00, 13:15-14:15

Podczas warsztatów uczestnicy uzyskają obszerną wiedzę na temat realizacji filmów: dziś i kiedyś. Warsztat skupia się na technicetworzenia animacji poklatkowej. Uczestnicy dowiedzą się, jakprzebiega proces tworzenia takiej animacji – od momentutworzenia wszelkich elementów i napisów pojawiających się w krótkiej bajce po rejestrację obrazu filmowego techniką animacjipoklatkowej przy użyciu aparatu i statywu.

Limit miejsc: 30 osób

 

STOISKO NAUKOWE SMART_LAB

„KosmoBOTY, czyli podróż po galaktyce!" godz. 9:30-14:15

Warsztaty z podstaw robotyki są idealnym polem do nauki podstaw mechaniki, fizyki, elektroniki i myślenia projektowego. Ich siła opiera się na naturalnej ludzkiej pasji do konstruowania wszelkiej maści pojazdów, urządzeń budowli i wynalazków. Konstruowanie robotów, ożywianie ich i nadawanie im indywidualnego charakteru, to zaś radość sama w sobie.

 

REGIONALNY ETAP KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY WE WROCŁAWIU

Uczestnicy Festiwalu mogą obejrzeć projekty naukowe przygotowane przez Młodych Naukowców, którzy biorą udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Grupy zapraszamy do Sali konkursowej, w której będzie można spotkać 36 uczniów realizujących innowacyjne projekty badawcze z różnych dziedzin naukowych. Przyjdźcie poznać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy młodego badacza!

Lista projektów biorących udział w eliminacjach we Wrocławiu TUTAJ

Uwaga: na zwiedzanie projektów obowiązują zapisy!

Gospodarzami Festiwalu są: Wrocławski Park Technologiczny oraz Fundacja Pro Mathematica.