Regionalny Festiwal Naukowy w Szczecinie

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie

15 marca 2019 (piątek), godz. 9:00-16:00. Wstęp bezpłatny!

Gospodarzami Festiwalu są Urząd Miasta Szczecin oraz Technopark Pomerania. Partnerem Festiwalu jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Festiwal odbędzie się w Technoparku Pomerania przy ul. Cyfrowa 6. 

Dla wycieczek szkolnych przygotowany został specjalny program warsztatów, wykładów i pokazów naukowych. Na wszystkie atrakcje obowiązują zapisy na adres szczecin@explory.pl.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Pełny program wydarzenia dostępny jest TUTAJ

 

Oto wybrane atracje Festiwalu:

POKAZ SCIENCE SHOW

„Zobaczyć niewidoczne”  Smart_Lab, godz. 11:30-12:15, 13:00-13:45  

Czym są te wszędobylskie (i często niewidoczne) cząsteczki? Nasze rozważania urozmaici duża porcja eksperymentów! Pokażemy efektywne media chłodzące i pokażemy mrożące krew w żyłach eksperymenty! Spróbujemy zobaczyć, jak rozszerza się Wszechświat i czy balony mogą zastąpić  króliki  w kapeluszu magika. 

Limit miejsc: 190 osób

 

WYKŁAD

„Czy bakterie naprawdę są takie groźne?” dr n. med. Katarzyna Galant, godz. 13:00-13:45

Podczas wykładu przeniesiemy się w świat mikroorganizmów. Popatrzymy na nie z punktu widzenia mikrobiologa klinicznego. Wspólnie odpowiemy na pytanie: czy wszystkie bakterie są takie groźne, czy wszystkich drobnoustrojów należy się bać? A może powinniśmy je chronić?

Limit miejsc: 190 osób

 

WARSZTAT

„Dźwięki”, dr Katarzyna Kołacz, godz. 9:00-9:45, 10:00-10:45, 11:00-11:45

Warsztat będzie związany z wytwarzaniem oraz przenoszeniem dźwięków. W ich trakcie uczestnicy odkryją co może wydawać dźwięki, jak możemy opisać dźwięk i od czego on zależy. Uczestnicy poznają w jaki sposób dźwięki się rozchodzą, od czego zależy rozchodzenie się dźwięku w ośrodku oraz dlaczego my je słyszymy.

Limit miejsc: 16 osób

 

GRA

„Chłopska szkoła biznesu”, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, godz. 9:00-10:30, 10:45-12:15, 12:30-14:00

Zapraszamy do udziału w prostej grze pozwalającej na poznanie mechanizmów rynkowych, takich jak: podaż, popyt, koszty produkcji, ryzyko czy negocjacje handlowe. Będzie się działo! 

Limit miejsc: 30osób

 

REGIONALNY ETAP KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY – 10:00-12:00, 12:45-14:45

Uczestnicy Festiwalu mogą obejrzeć projekty naukowe przygotowane przez Młodych Naukowców, którzy biorą udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Zobacz projekty biorące udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie:TUTAJ

 

ŚCIEŻKI EDUKACYJNE E(X)PLORY - godz. 9:00-14:00


Każdy uczeń może pobrać na recepcji Festiwalu specjalne książeczki z zadaniami do wypełnienia, które wciągną uczniów w świat nauki E(x)plory. Ścieżki zachęcą uczniów do aktywnego udziału w Festiwalu poprzez poszukiwanie odpowiedzi na zadane w ścieżce pytania.

 

Partnerem festiwalu jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. 

Za jego pośrednictwem Województwo Zachodniopomorskie umożliwia finansowanie:

  • nauki kompetencji komunikacyjnych, przedmiotów ścisłych i języków obcych;
  • wyposażenia szkół;
  • doskonalenia nauczycieli;
  • tworzenia programów, które odpowiadają potrzebom rynku pracy;
  • budowy i modernizacji sal praktycznej nauki zawodu. 

Szczegóły na stronie www.rpo.wzp.pl