Festiwal Naukowy E(x)plory „Nauka i Sport”

Festiwal Naukowy E(x)plory „Nauka i Sport”

Od środy do soboty (5-8.10.2016) w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbywał się Festiwal Naukowy E(x)plory „Nauka i Sport”! W programie Festiwalu pojawiły się atrakcyjne panele z udziałem gwiazd sportu, kreatywne warsztaty, wykłady popularyzujące naukę oraz stoiska wystawiennicze prezentujące nowinki naukowo-technologiczne w dziedzinie nauki i sportu. Festiwal E(x)plory odwiedziły GWIAZDY SPORTU, które wzięły udział w dyskusjach naukowo-sportowych:

  • KAJETAN KAJETANOWICZ, 6.10. 10:45-11:45, Mistrz rajdowy w dyskusji z dr Adamem Sieradzkim z Politechniki Wrocławskiej odkrył, ile fizyki kryje się w wyścigach rajdowych;


  • SYLWIA GRUCHAŁA, 7.10. 10:00-11:00, florecistka i mistrzyni olimpijska podczas panelu z dr Adamem Sieradzkim udowodniła, że szermierka to szlachetny i trudny sport, kryjący w sobie wiele naukowych ciekawostek;


  • NATALIA PARTYKA, 10. 12:30-14:00, mistrzyni paraolimpijska w tenisie stołowym pokazała z dr Adamem Sieradzkim, że zjawisko tarcia i grawitacji ma znaczący wpływ na wynik gry w tenisa stołowego!

 

Zorganizowaliśmy także inspirujące spotkania sportowe: Mateusz Jasiński trenerbiegania.pl swoją miłością do biegania zaraził uczniów gimnazjów i klas ponadgimnazjalnych, a także pokazał jak prawidłowo przygotować się do rozpoczęcia przygody z bieganiem. Odwiedził nas również ultrakolarz.pl Remek Siudziński, który pokazał relację ze swoich dalekich wypraw na rowerze i opowiedział jakie wyposażenie jest mu niezbędne do pokonywania dalekich kilometrów.

Ponadto młodzież z całego woj. pomorskiego wzięła udział w takich elementach programu jak warsztaty z hologramem 3D, pokazach science show, wykładzie o badaniach polarnych czy wycieczkach do Centrum Nauki Experyment - partnera wydarzenia, pod tyt. „Pięciobój Experymentu”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda proces tabletkowania dzięki stoisku POLPHARMY, wzbić się w górę dzięki symulatorowi lotów SIMLE czy sprawdzić, jak działa prawdziwy ECO CAR.

Sobota 8 października była dniem dedykowanym dla rodzin z dziećmi. Duzi i mali mieszkańcy trójmiasta wzięli tego dnia udział w pokazach science show, warsztatach tai chi czy pokazach prawidłowego zapinania dzieci w fotelikach dzięki uczestnikom programu „Mistrzowie w Pasach”, którzy zaoferowali gościom Festiwalu możliwość udziału w symulacji prawdziwego zderzenia drogowego!

W ciągu tych czterech dni odwiedziło nas ponad 1250 osób – miłośników sportu, nauki i nowych technologii!