Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu

25 kwietnia 2019, godz. 9:00-15:00. Wstęp bezpłatny!

Wydarzenie odbędzie się w Toruńskim Parku Technologicznym, przy ul. Włocławskiej 167.

Dla wycieczek szkolnych przygotowany został specjalny program warsztatów, wykładów i pokazów naukowych. Na wszystkie atrakcje obowiązują zapisy na adres: torun@explory.pl

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Program Festiwalu dostępny TUTAJ.

Wybrane punkty programu:

POKAZ SCIENCE SHOW

„Zobaczyć niewidoczne” Smart Lab, godz. 11:00-11:45 i 12:00-12:45 i 13:00-13:45

Czym są te wszędobylskie (i często niewidoczne) cząsteczki? Nasze rozważania urozmaici duża porcja eksperymentów! Pokażemy efektywne media chłodzące i pokażemy mrożące krew w żyłach eksperymenty! Spróbujemy zobaczyć, jak rozszerza się Wszechświat i czy balony mogą zastąpić króliki  w kapeluszu magika. 

Limit miejsc: 40 osób

WYKŁAD

„Oczy okiem optyka” prowadzi dr Adam Czyżewski, godz. 8:30-9:15, 9:30-10:15

Na wykładzie zostaną poruszone zagadnienia związane z widzeniem u zwierząt oraz ze zmianami ewolucyjnymi w narządzie wzroku zachodzącymi na przestrzeni milionów lat. Na wykładzie przedstawione zostaną funkcje oczu oraz ich główneparametry. Odpowiemy na pytanie ile oczu ma mucha i dlaczego niepowinna chodzić do kina.

Limit miejsc: 40 osób

WARSZTAT

„Oszustwa statystyczne” prowadzi Mateusz Sieniawski, godz. 11:00-11:45, 12:00-12:45 i 13:00-13:45

na zajęciach zostana przedstawione różne zagdaki związane z wizualizacją danych i statystyką. Dowiecie się na co uważać, aby uniknąć błędów w analizie danych lub wnioskowaniu statystycznym. Dwiecie się również, czy gra aktorska Nicolasa Cage'a powoduje utonięcia, jak szkolić pilotów wojskowych i dlaczego niższe osoby miewają dłuższe włosy.

Limit miejsc: 12 osób

WARSZTATY Smart_lab

„KosmoBOTY” 9:30-10:15, 11:00-11:45, 12:00-12:45, 13:00-13:45

Warsztaty z podstaw robotyki są idealnym polem do nauki podstaw mechaniki, fizyki, elektroniki i myślenia projektowego. Ich siła opiera się na naturalnej ludzkiej pasji do konstruowania wszelkiej maści pojazdów, urządzeń budowli i wynalazków. Konstruowanie robotów, ożywianie ich i nadawanie im indywidualnego charakteru, to zaś radość sama w sobie.

REGIONALNY ETAP KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY W TORUNIU

Uczestnicy Festiwalu mogą obejrzeć projekty naukowe przygotowane przez Młodych Naukowców, którzy biorą udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Grupy zapraszamy (max. 15 osobowe) do Sali konkursowej, w której będzie można spotkać uczniów realizujących innowacyjne projekty badawcze z różnych dziedzin naukowych. Przyjdźcie poznać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy młodego badacza!

Lista projektów biorących udział w eliminacjach w Toruniu TUTAJ

Uwaga: na zwiedzanie projektów obowiązują zapisy!

Gospodarzami Festiwalu są: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruński Park Technologiczny.

--

Gospodarka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach to jeden z głównych celów unijnych dotacji. Warunkami jego realizacji jest wiedza i postęp technologiczny. To dlatego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego wspiera Regionalny Festiwal E(x)plory w Toruniu. Jesteśmy przekonani, że wielu spośród młodych naukowców będących uczestnikami naszego wydarzenia już niedługo przyczyni się do budowania innowacyjnego potencjału regionu kujawsko-pomorskiego.

Efektywna współpraca nauki i biznesu jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed województwem kujawsko-pomorskim w nadchodzących latach. Z myślą o lokalnej gospodarce w RPO przewidziano Oś priorytetową I Wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu. Niemal połowa z 430 mln € przeznaczonych na ten sektor została skierowana właśnie na stymulowanie współpracy środowisk naukowych z przedsiębiorcami oraz na rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Wsparcie to będzie miało formę zarówno dotacji, jak i instrumentów finansowych. 

Z pewnością w nadchodzących latach warto śledzić informacje dotyczące konkretnych działań, z których można uzyskać dofinansowanie. To szansa na realizację projektów badawczych i współpracę z przedsiębiorcami dla uzyskania wspólnych korzyści.

Zapraszamy na stronę: www.rpo.kujawsko-pomorskie.pl.