Explory | Konkurs, Festiwale i Wydarzenia | STEAM | Młode Talenty

Młode talenty Explory podczas gali wręczenia nagród

Explory: Młode Talenty na Ścieżce Sukcesu

Co to znaczy być Explorerem/Explorerką?

Bycie Explorerem to nie tylko udział w Konkursie Explory. To ciekawość świata, otwartość na nowe idee i pragnienie rozwiązywania problemów, które dostrzegamy wokół nas – to sposób na życie.

Młode talenty biorąc udział w Konkursie Explory rozwijają swoje umiejętności, zdobywają cenne doświadczenia i nawiązują kontakty z ekspertami z różnych dziedzin. Poniżej poznasz historie sukcesu młodych innowatorów, którzy dzięki projektom STEAM pokazali, że pasja i determinacja mogą w niezwykły sposób zmieniać świat, rozwijać ścieżkę edukacyjną czy ścieżkę kariery. 

Dołącz do Explory i zmieniaj świat na lepszy!
Dołącz do grona Explorerów i zacznij pisać swoją historię sukcesu już dziś!  

Dlaczego warto być Explorerem/Explorerką? Historie sukcesów uczestników Konkursu Explory

Kornelia Wieczorek 

Pochodząca z Łodzi Kornelia Wieczorek rozpoczęła swoją przygodę z Explory mając zaledwie 16 lat. Uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, razem z Dianą Serjant opracowała biodegradowalny nawóz oparty na szczepach bakterii Rhizobium, który pomaga w ochronie gleb i zapobiega eutrofizacji wód.

Kornelia reprezentowała Polskę na konkursie Regeneron ISEF w Los Angeles (miejsce w polskiej delegacji wygrała w Konkursie Explory), gdzie jej innowacyjny projekt zdobył międzynarodowe uznanie.

W 2024 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes. Obecnie pracuje nad aplikacją „Skóra bez obaw”, kontynuując rozwój projektów STEAM i inspirując rówieśników do działania. Dodatkowo, Kornelia w 2022 roku zdobyła wicemistrzostwo i mistrzostwo świata w Agility. 

Kornelia Wieczorek, młoda innowatorka z Polski, pozuje na tle ściany z nazwiskami uczestników Regeneron ISEF 2024. Ubrana w czerwony żakiet, wskazuje na swoje nazwisko na tablicy.
Kornelia Wieczorek podczas konkursu Regeneron ISEF 2024 w Los Angeles, gdzie reprezentowała Polskę jako laureatka Konkursu Explory.

Oliwia Raniszewska 

Oliwia Raniszewska pochodzi ze Świecia, ukończyła Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, a obecnie studiuje na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jednym z jej największych sukcesów jest projekt “Skin Preventer” który tworzyła wraz z Wiktorią Sadowską i Bogdanem Jabłońskim. Jest to system wspomagający diagnostykę zmian skórnych za pomocą sztucznej inteligencji. Projekt ten zdobył drugie miejsce w Konkursie Explory w 2023 roku. Oliwia wraz z zespołem nieustannie pracuje nad udoskonaleniem tego narzędzia, dążąc do jego komercjalizacji i patentowania. 

Oliwia znalazła się również w gronie 50 finalistów międzynarodowego konkursu Global Student Prize 2023, organizowanego przez Varkey Foundation. To wyróżnienie przyznawane jest najlepszym uczniom i studentom na świecie za ich wyjątkowe osiągnięcia i wkład w rozwój nauki i edukacji. 

Oliwia Raniszewska dwukrotna laureatka Konkursu Explory, finalistka konkursu Global Student Prize

Piotr Lazarek

Pochodzący z Pawłowic Piotr Lazarek, wygrał Konkurs Explory w 2018 roku, mając 18 lat. Jego projekt – innowacyjny pojazd do analizy stanu gleby – zdobył uznanie jury Konkursu Explory zagwarantował Piotrowi miejsce w delegacji na Regeneron ISEF, gdzie Piotr  także osiągnął sukces, otrzymując I nagrodę w kategorii “Environmental Engineering” oraz nagrodę specjalną przyznaną przez International Council on Systems Engineering – INCOSE. Obecnie, wspólnie z Jakubem Jurzakiem i Jakubem Jędrzejewskim, których poznał podczas finału Explory, prowadzi startup Nirby, który odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Projekt zdobył główną nagrodę w konkursie Venture Lab Startup Challenge w 2024 roku, wygrywając dla zespołu Nirby  50 000 dolarów. Obecnie Piotr studiuje na University of Pennsylvania. 


Zespół startupu Nirby założonego przez Explorerów Piotra Lazarka i Jakuba Jurzaka
Piotr Lazarek z zespołem swojego startupu Nirby

Filip Piękoś

Filip Piękoś, uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu miał zaledwie 15 lat, gdy zdobył I miejsce w Konkursie Explory, prezentując bezdotykowe, programowalne klawiatury dla osób z niepełnosprawnościami.  Jego innowacyjny projekt został doceniony na Regeneron ISEF, gdzie zdobył 3. miejsce w kategorii “Embedded Systems” oraz specjalną nagrodę przyznaną przez IEEE Foundation.

Filip założył własną firmę, która komercjalizuje jego urządzenie, pomagając osobom z ograniczeniami ruchowymi. 

Filip Piękoś otrzymuje dyplom na Szkolnym Festiwalu Explory
Młody innowator, Filip Piękoś na wydarzeniu w swojej szkole

Dołącz do Explory i zmieniaj świat na lepszy!

Każdy z tych Explorerów rozpoczął swoją drogę z pasją i determinacją, pokazując, że projekty STEAM to potężne narzędzie dla młodych talentów, które pragną zmieniać świat. Ich historie sukcesu są dowodem na to, że nauka, innowacja i wytrwałość otwierają drzwi do niesamowitych możliwości – od międzynarodowych konkursów, takich jak Regeneron ISEF, po uznanie na listach Forbes czy Global Student Prize. 

Dołącz do grona Explorerów i zacznij pisać swoją historię sukcesu już dziś!  

Wypełnij  formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie konkurs.explory.pl

awatar autora
Dorota Braziewicz
Przejdź do treści