Globalna inicjatywa, lokalne wsparcie
Explory to globalna inicjatywa wspierająca młodych innowatorów w całej Polsce, która szczególny nacisk kładzie na współpracę z lokalnymi partnerami. Od 2017 roku, dzięki współpracy z Fundacją Zaawansowanych Technologii oraz miastami i województwami, organizowane są szkolne festiwale. Te wydarzenia przyciągają tysiące uczestników, umożliwiając młodzieży w wieku 13-20 lat tworzenie innowacyjnych projektów w dziedzinach STEAM. Wsparcie lokalnych partnerów jest kluczowe dla sukcesu tych inicjatyw, przynosząc korzyści zarówno młodym talentom, jak i społecznościom lokalnym.
Wsparcie Młodych Talentów
Explory to globalna inicjatywa, która obejmuje całą Polskę, a Fundacja Zaawansowanych Technologii współpracuje z miastami i województwami, aby wspierać młodych innowatorów. Od 2017 roku Szkolne festiwale Explory przyciągają młodzież w wieku 13-20 lat z całego kraju, angażując ponad 40 tysięcy uczestników. Dzięki doświadczonym mentorom, młodzi ludzie tworzą innowacyjne projekty w dziedzinach STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka).
Jak pracować nad projektami naukowi w szkole? Posłuchaj naszych webinariów i naszych ekspertek Gdzie szukać funduszy na organizację festiwali szkolnych i rozwijanie projektów? Jak aktywować młodzież do pracy projektowej?
|
Rozwój i dialog
Wspieranie lokalnych młodych talentów przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia im rozwijanie swoich umiejętności i pasji, co ma bezpośredni wpływ na ich przyszłe sukcesy zawodowe. Młodzi ludzie często wnoszą świeże i innowacyjne pomysły, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju lokalnych społeczności. Ponadto, takie wsparcie buduje więzi społeczne i angażuje młodzież w działania na rzecz swoich lokalnych środowisk.
Zdaniem Instytutu Nowych Technologii skuteczne angażowanie młodzieży w działania obywatelskie wymaga tworzenia przestrzeni do dialogu, wykorzystania nowoczesnych technologii oraz zapewnienia młodym ludziom realnego wpływu na podejmowane decyzje. Inwestowanie w aktywność obywatelską młodzieży jest kluczowe dla rozwoju całego społeczeństwa.
Temat pogłębia tekst:
Młodzież na rzecz społeczności – jak skutecznie angażować młodych ludzi w działania obywatelskie?
Explory Warszawa
W 2024 roku w Warszawie odbyło się aż pięć międzyszkolnych festiwali Explory, w których uczestniczyło ponad 1600 uczniów i uczennic. Nad 54 projektami pracowało ponad 100 autorów i autorek. Projekty obejmowały różnorodne innowacje, od systemu komunikacji dla mieszkańców terenów zalewowych po program wspomagający zarządzanie cukrzycą typu 1.
W tegorocznej edycji wydarzenia odbyły się w formule międzyszkolnej, angażując uczniów z różnych placówek edukacyjnych: Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 (Wiśniowa), XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka, Zespół Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka, Szkoła Podstawowa nr 168 im. Czesława Niemena. W ich ramach do piątki do działań jako autorzy projektów lub widownia wzięło udział kilka lokalnych placówek.
Nagrodą dla najlepszych projektów jest akredytacja do półfinału prestiżowego konkursu Explory, który promuje młode talenty i ich innowacyjne pomysły. Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki współpracy z Biurem Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy..
Explory Day, który odbył się 9 maja 2024 roku w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, zgromadził dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli instytucji edukacyjnych, naukowych i samorządowych. Podczas wydarzenia zaprezentowano finalistów i ich projekty przed udziałem w Konkursie Naukowym Regeneron ISEF w Los Angeles. Program obejmował również prezentacje opiekunów naukowych oraz debatę z przedstawicielami różnych instytucji, mającą na celu wypracowanie dobrych praktyk i nowych pomysłów na wspieranie młodych talentów.
Dolny Śląsk: regionalne wsparcie
Na Dolnym Śląsku odbyły się trzy festiwale Explory, które zaangażowały co najmniej cztery szkoły, w tym I LO im. Armii Krajowej w Miliczu oraz XIV LO im. Polonii Belgijskiej oraz Szkoła Podstawowa ECOLA. W wydarzeniach uczestniczyło 600 uczniów, którzy zaprezentowali 17 projektów, takich jak optymalizacja śladu węglowego budynków czy terapeutyczny kącik zapachowy dla psów. Współpraca z Urzędem Marszałka Województwa Dolnośląskiego była kluczowa dla sukcesu tych inicjatyw.
Dolny Śląsk: regionalne wsparcie
Zachodniopomorskie: tradycja współpracy
W województwie zachodniopomorskim Explory ma długą tradycję współpracy z urzędem marszałkowskim. W 2024 roku Technikum Technologii Cyfrowej i Liceum XVI zorganizowały festiwale, w których uczestniczyło ponad 1100 osób. Projekty obejmowały aplikacje dla pacjentów onkologicznych oraz aplikacje promujące zwiedzanie Szczecina. Wydarzenia te były połączone z wykładami na temat odnawialnych źródeł energii i innowacyjnych modeli biznesowych.
Młodzi i zaangażowani
Explory to inicjatywa, która nie tylko działa na skalę globalną, ale również angażuje lokalne społeczności w Polsce. Dzięki współpracy z miastami i województwami, młodzi innowatorzy mają możliwość rozwijania swoich umiejętności i realizowania innowacyjnych projektów.