Jak wspierać młode talenty?
Młodzież to przyszłość! Ich kreatywność wynika z otwartego umysłu i niezależnego myślenia. Jeśli młodzi mają odwagę, aby wyrażać pomysły i myśleć o lepszym jutrze, wspierajmy ich rozwój przez wzmacnianie relacji, wspieranie projektów oraz dbanie o ich dobrostan.
Młode talenty mają otwarty umysł, niezależne myślenie i duże zainteresowanie światem. Dzięki mniejszym ograniczeniom i większej energii, to właśnie uczniowie są bardziej skłonni do eksperymentowania, rozwiązywania problemów w inny sposób i myślenia poza utartymi schematami. Dodatkowo to oni mają często odwagę, by wyrażać swoje pomysły, bez obaw o ocenę innych. Nie bez znaczenia jest demokratyzacja wiedzy, dostęp do naukowych badań, z którymi można zapoznać się w Internecie. To wszystko sprawia, że nasze jutro, lepsze jutro, leży w rękach tych kreatywnych ludzi. Zadbajmy o ich rozwój!
Kreatywny… czyli jaki?
Najprostsza odpowiedź – zajawkowicz! Może „zajawka” to nowomowa, ale bądźmy elastyczni! Idealnie oddaje osobowość pasjonata, który na obiekt swojej fascynacji widzi niczym etymolog motyla pod mikroskopem, zapomina o zjedzeniu kaszy na obiad i wyrzuceniu grzecznie posegregowanych śmieci. Nie musi mieć „szóstek” i czerwonego paska (to także bardzo doceniamy!), ale pasję pchającą ku nowym wyzwaniom.
Dbaj(my) o innowatorów!
W jaki sposób można nie zabić kreatywności młodych ludzi? O czym powinni pamiętać rodzice i nauczyciele?
- Metoda projektowa
Praca w pojedynkę to prawdziwa magia! Możesz się spełniać, majsterkować w środku nocy i nie zastawiać się, czy wystarczy zielonej herbaty dla kolegów i koleżanek, którzy Cię odwiedzają. Czasem warto spróbować czegoś innego. Praca metodą projektową rozwija przede wszystkich zdolności pracy w grupie, sprzyja pozwaniu różnych form rozwiązywania problemów. To także świetny pretekst, aby ustrzec się samotności, która dziś traktowana bywa jako choroba cywilizacyjna.
2. Wentylowanie emocji
Czy znasz pojęcie „wentylowanie emocji”? Jeśli nie, to koniecznie zaprzyjaźnij się z nim i wprowadź do pracy z młodymi talentami. To nic innego jak przewietrzenie głowy, podzielenie się różnymi odczuciami, bez zastanawiania się, którego są dobre, złe, właściwie, niewłaściwe. Uczniowie często startują w konkursach, np. takich jak konkurs Explory, który gwarantuje etyczne traktowanie, ale emocjonalność młodzieży to i tak delikatny temat.
Nie mów „musisz sobie jakoś z tym poradzić”, „jakoś to będzie”, „takie jest życie” – jeśli nie masz do czynienia z osobami ekstrawertycznymi, pozwól im wyrazić się za pomocą tekstu, listu. Nie czytaj go, niech młody człowiek po prostu wyładuje się i podzieli.
3. Zadbaj o relacje
Praca metodą projektową wzmacnia relacje rówieśnicze, ale życie młodych innowatorów to również wyjście z strefy komfortu. Naukowe wsparcie przychodzi od rodziców czy nauczycieli, trzeba umieć zbudować kontakt międzypokoleniową, z osobą dorosłą. Plusów mamy sporo: regularne monitorowanie sukcesów oraz wsparcie w trudnych momentach albo dzielenie się dobrymi doświadczeniami przez starszą osobą. Wyzwanie – dogadać się. Warto je podjąć. Posłuchajcie inspirującej Karoliny Kozieradzki, która mówi o wartości każdego pokolenia i sile ich połączenia, kiedy historia rzuca młodszym i starszym duże wyzwanie.
4. Reset (niekoniecznie twardy!)
A teraz wolę się zwrócić prosto do młodych zdolnych! Od czasu do czasu po prostu nic nie rób! Tak, to wbrew pozorom bardzo trudne, kiedy jesteś kreatywną osobą w wieku buzowania nieposkromionej energii. Odpoczynek poprawia jakoś pracy mózgu, podnosi jakość snu, ale także wpływa na nasze zdrowie fizyczne.
Odpoczynek zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, czyli grupy problemów zdrowotnych obejmujących wysokie ciśnienie krwi, nadmierny rozrost trzewnego tłuszczu, a także zwiększenie poziomu cukru i cholesterolu. Wszystkie te objawy zwiększają ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2.
Cytat z tekstu: Psychologia odpoczynku. Jak wakacje wpływają na mózg?
5. Wyjdź z bański
… a jeśli już nie potrafisz poleżeć na plaży z zapasem kremu do opalania, może chociaż przekieruj swoją uwagę? Nie możesz spać po nocach, myśląc o nanocząsteczkach, paliwach kopalnych albo rozkładaniem mikroplastiku? Przewietrz ponownie głowę – przeczytaj powieść historyczną albo obejrzyj dokument o płaszczkach. A jeśli nie masz na to ochoty – może chcesz zostać wolontariuszem albo wolontariuszką.