Explory | Konkurs, Festiwale i Wydarzenia | STEAM | Młode Talenty

Szkolne Festiwale Explory. Nowa tradycja, wiele doświadczeń

Szkolne Festiwale, szansa na integrację szkoły i wsparcie dla zdolnej młodzieży.

Szkolne Festiwale Naukowe kojarzą się głównie z amerykańskimi filmami o amerykańskich szkołach, budowaniem modelu wulkanu z wybuchającą sztuczną lawą i stolikami uginającymi się pod domowej roboty lemoniadą cytrynową. Są one przede wszystkim okazją do aktywizowania szkolnej społeczności, szansą dla młodych badaczy oraz badaczek, aby pielęgnować swoje pasje, a także pierwszym wejściem na rynek zawodowego rozwoju.

Szkolne Festiwale Naukowe kojarzą się głównie z amerykańskimi filmami o amerykańskich szkołach, budowaniem modelu wulkanu z wybuchającą sztuczną lawą i stolikami uginającymi się pod domowej roboty lemoniadą cytrynową. Są one przede wszystkim okazją do aktywizowania szkolnej społeczności, szansą dla młodych badaczy oraz badaczek, aby pielęgnować swoje pasje, a także pierwszym wejściem na rynek zawodowego rozwoju. 

Nowa szkolna tradycja

Szkolny Festiwal Explory to okazja do pracy metodą projektową, a co za tym idzie – podniesienie poczucia sprawczości, rozładowanie lęku przed wizją przyszłością, często „podkręcanej” przez media. Stanowi on również pierwszy krok w świat płynnego rynku zawodowego, spotkanie z ekspertami czy przedsiębiorcami lub zdobycie ciekawego wpisu do CV.

 

Uczniowie i uczennica tworzą pokolenie zainteresowane oraz przerażone współczesnym światem. Z tekstu Joanny Grzymały-Moszczyńskiej z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (przygotowanego dla Centrum Nauki Kopernik) pt. „Jak młodzi ludzie radzą sobie z informacjami na temat zmian klimatu?” wynika, że dla 75% dzieci i młodych osób “Przyszłość jest przerażająca” . 
Cały tekst można przeczytać: 

Wspierajmy Młode Talenty!

Fundacja Zaawansowanych Technologii od 2016 roku wspiera merytorycznie szkoły, które chcą u siebie zorganizować naukowe wydarzenie. W 2023 prawie  20 szkół zdecydowało się dać szansę młodym talentom pokazania ich pomysłów przez gronem szkolnym i eksperckim.

Szkolny Festiwal nie jest przeznaczony wyłącznie dla młodych talentów! Cała szkoła bierze w nim udział. Uczniowie i uczennice fotografują, tworzą materiały na media społecznościowe.

@staryogolniakkwidzyn

Już niedługo poznacie niesamowicie innowacyjne projekty naszych uczniów 🖤 🧠 #explory #dlaciebie #festiwalexplory #dc #fyp #fypシ #foryoupage #1lo #staryogolniak #kwidzyn #foryoupage @explory_open_mind

♬ Bloody Mary - Lady Gaga

Zawsze można zaangażować większość w drobne woluntariacie działania związane z przygotowaniem sali albo drobnymi pracami porządkowymi.

Przede wszystkim szkoła staje się Szkołą, całością, w której każda osoba zaangażowana w projekt ma swoje miejsce. Z drugiej strony, Szkoła intensywnie działa w środowisku lokalnym, nawiązuje relacje ze sponsorami, uczelniami wyższymi a także … rodzicami. Ojcowie oraz matki uczniów chętnie angażuje się w festiwale naukowe, szczególnie jeśli bierze w nich udział ich dziecko. Bezpłatny catering, wypożyczenie sztalug, na których prezentowane są plakaty projektowe – nie tylko w takich sprawach można liczyć na rodziców, którzy zwykle gdzieś pracują i obracają się w różnych zawodowych środowiskach.

Odkrywanie i działanie

W Szkolnych Festiwalach Explory nauczyciele występują w dwóch rolach: koordynatorów festiwalu (wspieranych przez materiały edukacyjne  i graficzne przygotowane zespół Explory) oraz opiekunów naukowych. Jest to dla nich okazja, aby wesprzeć uczniów w naukowych pasjach oraz rozwinąć się jako pedagodzy.

Głosy koordynatora i koordynatorki Szkolnych Festiwali Explory

Dla nauczycieli to także przestrzeń do podejmowania aktywności “nieskrępowanej” podstawą programową i pracę z uczniami zarówno wybitnie zdolnymi jak i tymi potrzebującymi dodatkowego wsparcia. Zwłaszcza w odniesieniu do tej grupy jest to niezwykle istotne bo pozwala na podejmowanie pozytywnej ciekawej pracy, a nie tylko korekcji i kompensacji obserwowanych trudności uczniów.

Jakub Wolny, Sosnowiec

Młodzi ludzie uczą się myśleć o przyszłości i odkrywają swoje mocne strony. Dla nauczycieli to również okazja wyjścia poza program nauczania i odkrywanie przed uczniami nowych horyzontów, budowanie poczucia własnej wartości w uczniach.

dr Jolanta Koj, Opole

Dołącz do nas! Wszystkich zainteresowanych zorganizowaniem szkolnego festiwali naukowego zapraszamy na stronę https://explory.pl/szkolne-festiwale-explory/ po więcej informacji i formularz zgłoszeniowy.

Skip to content