KONKURS EXPLORY

Powstał z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników oraz poznać kulisy pracy badacza. Konkurs Explory to także szansa na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki i zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. 

Konkurs jest skierowany do młodzieży w wieku 13-20 lat z 7 i 8 klas szkół podstawowych, liceów, techników oraz innych szkół ponadpodstawowych. Młode talenty mogą pracować nad swoimi pomysłami indywidualnie lub w zespołach do max. 3 osób. Każdy ze zgłoszonych projektów ma być rozwijany w jednym z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju. 

Konkurs Explory składa się z trzech etapów: 

Zgłoszenie projektu drogą on-line

W tym etapie konkursowicze zgłaszają projekty za pośrednictwem formularza on-line. Zgłoszenia są oceniane pod względem spełnienia kryteriów formalnych (m.in. zgodność z regulaminem), zgodności ze standardami etycznymi konkursu i innowacyjności. Ocenie podlega również klarowny sposób przedstawienia założeń projektowych. Na tej podstawie wyłaniane są pomysły, które wezmą udział w kolejnym etapie, czyli Półfinale Konkursu Explory.

Półfinał Konkursu

Półfinał Konkursu Explory odbywa się w formie on-line wiosną. Prezentowanym pracom przyglądają się jurorzy, którzy oceniają projekty pod kątem prawidłowości prowadzenia badań, znajomości dotychczasowych osiągnięć w danej dziedzinie oraz innowacyjności. W tym etapie duże znaczenie ma także sposób prezentacji projektu przez konkursowiczów.

Ogólnopolski Finał

Około 35 najlepszych projektów prezentowanych podczas Półfinału otrzymuje zaproszenie do ostatniego etapu, czyli Finału Konkursu Explory. Wydarzenie ma formę stacjonarną i odbywa się w październiku w Gdyni podczas Gdynia Explory Week.Projekty są oceniane przez jury pod względem stopnia zaawansowania prac i innowacyjności na poziomie ogólnopolskim. Między wszystkimi etapami konkursu młode talenty mogą kontynuować badania i podczas etapu krajowego zaprezentować jurorom najbardziej aktualny stan rozwoju projektu.

PIOTR WĘGRZYN zwycięzca 2023
FILIP PIĘKOŚ zwycięzca 2022
NINA CIELICA zwyciężczyni 2021
SZYMON PERLICKI ZWYCIĘZCA 2020
ANNA SKIERSKA ZWYCIĘŻCZYNI 2019
PIOTR LAZAREK zwycięzca 2018
„Jest to jeden z niewielu konkursów w Polsce dla uzdolnionej młodzieży, który rozwija zainteresowania naukowe i naukowe podejście do rozwiązywania problemów. Nie testuje encyklopedycznej wiedzy, a zamiast tego wymaga kreatywności oraz umiejętności zaplanowania własnych badań naukowych. Warto zgłosić się do tego konkursu, by poddać się weryfikacji, poznać innych wartościowych równolatków oraz przedyskutować własne pomysły ze specjalistami.”
Martyna Łuszczek
Laureatka Explory 2022
EWELINA GÓRSKA - BOLESTA

Koordynatorka Programu Explory
+48 530 669 796 e.gorska-bolesta@fzt.org.pl